Antikehad tekivad organismis vastureaktsioonina infektsioonile

Antikehad tekivad enamikel inimestel teisel kuni kolmandal haigusnädalal alates sümptomite tekkest. Koroonaviirustest põhjustatud COVID-19 haigust on võimalik läbi põdeda ka sümptomiteta või tagasihoidlike haigusnähtudega. Seda saab antikehade taseme mõõtmise analüüsi abil tuvastada.

SARS koroonaviirus 2 IgG QN analüüs on kvantitatiivne, st annab antikehade hulga numbrilise väärtuse, mis võimaldab jälgida antikehade dünaamikat ajas ja hinnata immuunvastuse tugevust.

Võimaldab hinnata ka antikehade teket peale vaktsineerimist, sest vaktsiin indutseerib just ogavalgu vastaste antikehade moodustamist. Senine IgG test seda ei võimaldanud, kuna määras vaid nukleokapsiidi vastaseid antikehi.

IgG antikehade kvantitatiivset analüüsi on soovituslik teha mitte varem kui kolm nädalat peale sümptomite avaldumist, positiivset PCR testi või vaktsineerimist.

Kuigi antikehade olemasolu viitab COVID-19 haiguse läbipõdemisele, pole hetkel piisavalt tõenduspõhist informatsiooni, kas ja milline tase nende olemasolu tagab immuunsuse või mitte.

Teine, SARS koroonaviirus 2 IgM testi on võimalik samuti tellida üksikanalüüsina, kuid selle näidustused on suhteliselt piiratud (kui näiteks nõutakse riiki sisenemisel just IgM testi tulemust, kui on vaja hinnata üsasisest nakatumist ja testitakse nabaväädi verd jne). COVID-19 infektsiooni korral tekivad IgM ja IgG tüüpi antikehad verre suhteliselt samaaegselt, seega ei võimalda IgM hästi hinnata ka haiguse faasi.

Tervishoiuteenuse osutajatele on koroonaviiruse antikehade laboratoorse analüüsi hind vastavalt Eesti Haigekassa hinnakirjale, SYNLABi lepingupõhine allahindlus antud analüüsidele ei rakendu.

  • SARS koroonaviirus 2 IgG QN 13,51 eurot, HK kood 66708
  • SARS koroonaviirus 2 IgM 13,51 eurot, HK kood 66708

Analüüsid on elektrooniliselt tellitavad SYNLAB labori tellimislistist:
Nakkustekitajate diagnostika (Ab, Ag) >

  • SARS koroonaviirus 2 IgG QN (HK kood 66708)
  • SARS koroonaviirus 2 IgG (HK kood 66708)

Elektroonse tellimise puudumisel on võimalik analüüsi tellida ka pabersaatekirjaga.

Proovimaterjaliks on seerum. Analüüs säilib toatemperatuuril 2 päeva,  2-8°C 7 päeva. Tulemuse saamise aeg on 1 tööpäev.

Uuringu saatekirja vorm veeniverest antikehade määramiseks (SARS-CoV-2 IgG) asub SIIN.

Arsti meelespea koroonaviiruse diagnostika kohta on leitav SYNLABi kodulehel.

Eraisikutele maksab SYNLABis analüüs 15,20 eurot, millele lisandub verevõtutasu. SYNLABis antikehade uuringu jaoks veeniverd andes patsiendid verevõtuks aega broneerima ei pea. Analüüsi vastused jõuavad digilugu.ee keskkonda koroonatulemuste kataloogi alla.

Menüü