Korduma kippuvad küsimused
Minge või jääge koju kohe, kui teil ilmnevad ülemiste hingamisteede haiguste sümptomid (köha, kurguvalu, palavik üle 38, hingamisraskused), sest võite olla potentsiaalselt nakkusohtlik.
Helistage oma perearstile või perearsti töövälisel ajal perearsti nõuandetelefonile 1220 (24/7, sh ka pühade ajal), kes hindab vastavalt Terviseameti ja Eesti Perearstide Seltsi poolt loodud soovitustele, kas teile testimine näidustatud ja annab tervisenõu.
Kui perearst või perearsti nõuandeliin 1220 (saatekirju väljastatakse E-P 8.00-22.00) otsustab testimise vajalikkuse, edastab ta elektroonse saatekirja SYNLABi ja Medicumi loodud testimise kõnekeskusesse, kust teile helistatakse ühe päeva jooksul, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oodake kõnet!
NB! Perearstiga suheldes kontrollige, et saatelehel on teie korrektne telefoninumber, muidu ei saa testimise kõnekeskus ühendust.
Testimiseks peab teil olema perearsti saatekiri koroonaviiruse testimise analüüsile. Alustage kõnest oma perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220.
Peale saatekirja laekumist avaliku testimise organisatsiooni infosüsteemi, saate lühisõnumi lingiga broneerida endale aeg sobivasse punkti. See on kõige kiirem viis saada testima.
Juhul kui Te ei kasuta isebroneerimise võimalust, jääge kõne ootele. Avaliku testimise kõnekeskus (mida opereerib riigihanke partner Medicum) võtab teiega ühendust ühe päeva jooksul ja pakub Teile aja. Testima saab üldiselt samal või järgmisel päeval mobiilsesse proovivõtukohta, kodustestimiste ootejärjekord on kuni 2 päeva.
Riigi, Terviseameti ja Eesti Perearstide Seltsi kokkuleppe kohaselt on üle Eesti loodud mobiilsed proovivõtukohad. Need on leitavad täpsete koordinaatidega SIIN.
Ninaneelu või kurguloputusvedelikust proovi PCR testiks saab anda vaid elektroonse saatekirja saanud inimene isikut tõendava dokumendi alusel. Täpsem info SIIN. Lähikontaktsete täpsem info on leitav SIIN.
Testimisele on eelistatult soovituslik saabuda isikliku sõiduautoga, et tagada kõrgeimat ohutust nii teile, eelnevale- ja järgnevale inimesele kui ka proovi võtvale tervishoiutöötajatele, kes teevad praegu eesrindel vapralt tööd ja on meile nii vajalikud. Kuigi viiruse potentsiaalsed kandjad peaks vältima ühistransporti ja taksot, siis vajadusel võivad proovi andma saabuda jala.
Karantiinist testima tulemine tähendab kodust väljudes otse autosse istumist, proovi andmist ja viivitamatut koju naasmist.
Saabuge kokkulepitud kohta õigel ajal, et vältida liigset kogunemist. Riietuge vastavalt ilmale, sest valdavas kohtades on ootamine välitingimustes (info testimiskoha juures olemas). Autoga saabudes palun seisake mootor proovivõtuajaks.
Enne proovi andmist ninaneelust palun nuusake nina. Kurguloputusvedelikust proovi andes on vajalik olla 1h eelnevalt söömata-joomata. Proovi andma tulles kandke maski.
Saatekiri on personaalne ning see vormistatakse igale inimesele eraldi. Seega, kui proovi soovitakse anda terve perega, siis on oluline, et igale inimesele on vormistatud saatekiri. Ühest saatekirjast tervele perele/leibkonnale ei piisa.
Kui saatekirjad on vormistatud kõikidele pereliikmetele, siis tuleb proovi andmiseks broneerida aeg samuti kõikidele pereliikmetele eraldi (võimalusel järjestikused ajad). Ühe broneeringuga pääseb testima vaid see inimene, kellele broneering tehtud oli.
Kui inimene on endale broneerinud aja koroonatestimine.ee – Patsiendile – “Broneeri aeg” kaudu, siis saab ta seda tühistada samas kohas “tühista” nupu all. Sama saatekirja raames saab ta endale uuesti sobiva aja broneerida. Kui aga aeg tühistatakse ja uut aega ei broneerita, siis liigub saatekiri kõnekeskuse ootejärjekorda, kust talle helistatakse ja pakutakse aega.
Kui aja broneering on alustatud kõnekeskusest ja inimene seda ei tühista ega ilmu kokkulepitud ajal kohale, siis uut aega sama saatekirja raames panna ei saa. Uue broneeringu tegemiseks on vajalik uus saatekiri.
Kui teil on olemas perearsti saatekiri ja on kokku lepitud testimise aeg ning koht, siis sõitke kohale ka juhul kui jõuate mõnevõrra hiljem. Teie proov võetakse ikkagi ja järjekord korraldatakse kohapeal.
Erivajadusega või autota inimestele on korraldatud koroonaviiruse PCR proovi võtmine ninaneelust või kurguloputusvedelikus kodustes tingimustes, selleks lepitakse aeg kokku.
Kui teile on tulemas mobiilne brigaad koju, helistatakse eelnevalt ja räägitakse üle täpne saabumise võimalik aeg ja teie asukoht. Palun olge kindlasti sellel päeval kodus/kokku lepitud proovi andmise kohas!
Kodus testi võtmine on kordi kulukam!
Iga koduvisiit nõuab proovivõtjalt sõiduaega, mistõttu on nad punktidest eemal ja jõuavad teenindada vähem inimesi päevas. Seetõttu on kodus testimine võimalik vaid piiratud mahus. Siinkohal palume võimalusel siiski tulla ise mobiilsesse proovivõtukohta autoga ning jätta kodus testimise võimalus neile, kes seda tõesti väga vajavad. Täname ette mõistlikkuse eest!
Avaliku testimise raames ei ole soov eelistada autoga inimesi, vaid selline testimine on loodud tagamaks maksimaalselt võimekust testida ja samal ajal viirust mitte levitada.
Ühistranspordiga või taksoga tulles annaksid viiruse kandjad võimaluse viiruse laialiulatuslikuks levikuks. Lisaks on autost proovi võtmine ohutum ka mobiilsetest punktides töötavatele inimestele, eelmisele ja järgmisele patsiendile, sest kokkupuude inimeste vahel väiksem ja pindadega praktiliselt puudub. Kuigi viiruse potentsiaalsed kandjad peaks vältima ühistransporti ja taksot, siis vajadusel võivad proovi andma saabuda jala.
Valitsuse kriisikomisjon on selgelt öelnud välja sõnumi: ülemiste hingamisteede haiguste sümptomitega inimesed peavad olema koduses karantiinis! See tähendab, et mitte liikuda ühistranspordiga, käia toidupoes või mujal, näidates nii üles taunitavat riskikäitumist.
Tulenevalt Terviseametiga kokkuleppest väljastab SYNLAB Eesti labor PCR testi tulemused keskmiselt 24 tunni pärast peale proovi andmist. Positiivse SARS-CoV-2 tulemuse korral helistab saatekirjas olnud telefonumbrile kõnerobot.
Eestis määratakse jaanuarist 2022 SARS-CoV-2 saatekirja alusel SYNLABi Tallinna laboris kolmikpakett, st inimene saab ühest proovist SARS-CoV-2, A- ja B-gripi (ei eristata) ja RS-viiruse tulemuse. See ei ole riigile lisakulu.
Saatekirjaga proovi andnud inimene näeb oma kõiki kolme tulemust Eesti isikukoodiga isikut tõendava dokumendi olemasolul digilugu.ee keskkonnas.
Tasulise teenuse puhul saab leppida kokku proovi võtnu asutusega täiendavates (lisaks digilugu.ee keskkonnas tulemuse vaatamise võimalusele) tulemuse saamise viisi (tavaliselt krüpteeritult e-posti teel).
Kõik tulemused edastatakse laborist ka saatekirja teinud perearstile, Terviseametisse ning terviseinfosüsteemi.
Kui teie proov osutub positiivseks, siis püsige kodus ja järgige perearsti eelnevalt antud soovitusi. Tervise halvenemisel võtke ühendust oma perearstiga või kutsuge kiirabi helistades 112. Eesti Perearstide Seltsi soovitused on leitavad SIIN.
Selleks, et vähendada inimeste haigena tööl käimise riski ja töötajate omavastutust ning seeläbi piirata COVID-19 haiguse levikut muutub ajutiselt haiguslehtede hüvitamise kord alates 01.01.2021. Töötaja omavastutus on esimene haiguspäev, tööandja maksab hüvitist teisest viienda päevani ning haigekassa maksab hüvitist alates kuuendast päevast. Selline hüvitamise kord jätkub ka 2022. aastal. Lisainfot leiate SIIN.
- Tehke tööd kodus – ärge minge kontorisse (viige suhtlus telefoni, Skype, Teams, Zoom vms rakendusse)
- Ostke targalt – mõelge enne ostud läbi, minge poodi üksi, varuge pikema aja toit
- Vältige avalikku ruumi – harrastage liikumist iseseisvalt, teistest eraldatuna
- Olge sotsiaalne ainult digilahenduste abil
- Järgige rangelt hügieeninõudeid – peske käsi!
- Nõudke samade reeglite täitmist ka oma pereliikmetelt, lähedastelt ja sõpradelt – vajame kollektiivset pingutust
Vaadake Terviseameti soovitusi COVID-19 kahtlusega inimesele SIIT.
- Riigi koroonaviiruse infoliinilt 1247 saab käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta). 1247 telefoni teel pakutakse ka psühholoogilist esmaabi kõikidele abivajajatele.
- Tervist puudutavate küsimuste korral helistage perearsti nõuandetelefonile 1220 või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt).
- Hingamisraskuse või õhupuuduse korral tuleb helistada hädaabinumbrile 112.
- Küsimuste korral pöörduge terviseameti poole e-posti teel: info@terviseamet.ee
Tulemus “Piiripealne võib viidata kahele seisundile:
- nakatumisfaasi algust, kus viiruse hulk pole veel selgelt detekteeritav, kuid viiruse hulk hingamisteedes on suurenemas ning inimene on potentsiaalselt nakkusohtlik;
- paranemisfaasi, kus inimene on hiljuti olnud nakatunud, kuid juba paranenud ja tõenäoliselt enam mitte nakkusohtlik, kuid viiruse RNA on veel madalas hulgas tuvastatav
Sellisel juhul on soovitav korrata prooviandmist umbes kahe päeva pärast. Saatekirjaga patsientidel on vajalik selleks võtta uuesti ühendust oma perearstiga uue saatekirja saamiseks. Tasuliselt testi teinutel soovitame kontakteeruda uuesti koroonaproovi võtnud teenuse osutajaga.
PCR test võimaldab määrata ainult viiruse geneetilise materjali olemasolu, mitte selle nakatamisvõimet. Eluvõimelise viiruse olemasolu saab määrata vaid viiruse kasvatamisega rakukultuuris, kuid see on kõrge hinna ja ajamahukuse (kulub mitu nädalat) tõttu tavadiagnostikasse sobimatu.
SARS-CoV-2 PCR test ei võimalda täpset viiruse hulga määramist, kuid kaudselt saab viiruse hulka patsiendi proovimaterjalis hinnata Ct väärtuste kaudu.
- Ct (cycle threshold) on viiruse RNA paljundamistsüklite arv, millest alates loetakse konkreetse testi tulemust positiivseks. Ct väärtust aetakse segamini tsüklite arvuga, need on 2 erinevat väärtust. Madal Ct väärtus viitab viiruse suurele tasemele, mis seostub suurema nakkusohtlikkusega;
- Kõrge Ct väärtus viitab viiruse madalale tasemele uuritavas materjalis, mis võib viidata:
- nakatumisfaasi algusele, kus viiruse hulk pole veel selgelt tuvastatav ja seetõttu on inimene juba potentsiaalselt nakkusohtlik;
- paranemisfaasile (infektsiooni lõpule), kus inimene on hiljuti olnud nakatunud ning tema nakkusohtlikkus võib olla juba vähenenud
Ct väärtus ei ole vastuse osa. See kuulub testi tehniliste andmete hulka, mitte ei ole vastuse osa ega valideeritud kliiniliseks kasutamiseks.
Ct väärtused ei ole standardiseeritud ja laborites kasutatavate erinevate testidega võime saada samast proovimaterjalist erinevad väärtused.Seetõttu ei ole nende võrdlemine ja ainult selle alusel järelduste tegemine kliiniliselt põhjendatud.
Laborid ei väljasta valetõlgenduste vältimiseks Ct väärtusi. See otsus põhineb erialaseltside (ELMÜ, EIS) ja Terviseameti konsensusotsusel.
Testis kasutatav Ct väärtus on määratud testi tootja poolt ning põhineb uuringutulemustel.
SYNLAB Eesti Tallinna laboris määratakse SARS-CoV-2 RT-PCR meetodil, kasutades ThermoFisher TaqPath COVID-19 CE-IVD RT-PCR reaktiive. Nimetatud reaktiivides on kasutusel SARS-CoV-2 kolme geeni N, S ja ORF1ab tuvastamine. Positiivseks loetakse vastavalt tootjapoolt ette nähtud reeglitele proovimaterjalid, milles kinnitatakse vähemalt kahe geeni leidu. Lisaks Ct väärtusele arvestatakse tulemuse hindamisel ka RFU väärtust (suhteline fluorestsentsi ühik) ning amplifikatsioonikõvera tõusu.
Tootjapoolne täpsem info SIIN.
Lisaks on SYNLAB Eesti edukalt teostanud võrdluskatseid WHO referentslaboriga ning osaleb regulaarselt mitu korda aastas rahvusvahelistel võrdluskatsetel.
Metoodika on verifitseeritud laboris ning akrediteeritud Eesti Akrediteerimiskeskuse poolt. Laboril on Terviseameti poolt väljastatud laborimeditsiini eriala tervishoiuteenuste osutamiseks luba.
Patsiendi nakkusohtlikkus sõltub mitmest tegurist: kui suures koguses esineb viirust hingamisteedes, kui palju viirust ta eritab (kas hingab rahulikult või laulab/aevastab), kas kasutab ettevaatusabinõusid (mask, distants) jne. Laboris analüüsitakse viiruse olemasolu hingamisteedes. Nagu eelpool selgitatud, siis PCR nakkusohtlikkust otseselt ei määra. Nakkusohtlikkust on püütud ligikaudselt hinnata korreleerides Ct väärtusi viiruse kultiveerimisega rakukultuuris.
Väide, et suur osa PCR positiivsetest on nn jääkpositiivsed ja pole nakkusohtlikud, võib kehtida vaid teatud piiratud patsiendigruppides (näiteks seires testides juhuslikke inimesi). Diagnostilisel eesmärkidel laborisse saadetud uuringutest on valdaval enamikul (ca 90%) väga kõrged viirusehulgad, mis viitavad nakkusohtlikusele. Vaid alla 5% juhtudest võiks oletada madalat nakkusohtlikkuse taset (kasutatud Jaafar al 2020 a uuringu andmeid ning SYNLAB Eesti proovide statistikat).
Võimalus, et inimene on küll PCR positiivne, aga mingi tõenäosusega pole ehk nakkusohtlik, ei tohi olla argument isikukaitsevahenditest keeldumiseks või muude reeglite eiramiseks.
Nagu ka iga muu analüüsi korral, tuleb testi tulemust, sh Ct väärtust, hinnata kliinilises kontekstis (sümptomite olemasolu, nende tekkest möödunud aeg ning vajadusel lisauuringute, nt antikehade, tulemused) ja ei tohi automaatselt otsustada patsiendi nakkusohtlikkuse üle. Lõplik tulemuse tõlgendamine jääb raviarstile, kes eelnevat arvestades otsustab, kas patsient vajab isoleerimist või võib olla tegemist läbi põetud infektsiooniga.
Oluline on märkida, et Ct väärtused ei erine sümptomaatilistel ja asümptomaatilistel patsientidel. Asümptomaatilistel patsientidel on keerukas hinnata täpset nakkusohtliku perioodi algust.