Meeldetuletus: Kuidas pääseb testima ja kust näeb vastuseid?

Igapäevaselt tuvastatakse Eestis 1500-1900 uut koroonaviiruse kandjat. Sellega seoses on sagenenud kõned nii riigi koroonainfo telefonile 1247, Terviseametile kui ja avaliku testimise telefonile, et kuidas pääseb testima. Anname ülevaate, kuidas saate testima, kui teil tekib kahtlus viirusele.

Eestis pääseb viiel erineval viisil testima.

1.PEREARSTI ja/või 1220 SAATEKIRJAGA

Haigussümptomite (hingamisteede haiguse nähud, nohu, palavik, hingamisraskused, nõrkustunne, lihasvalud) esinemisel helistage oma perearstile või kui see pole võimalik, siis perearsti nõuandeliinile 1220, mille kaudu saab saatekirju E-P 8.00-22.00.

Pärast perearsti saatekirja laekumist avaliku testimise süsteemi saadetakse täisealisele (alates 18. eluaastast) testitavale saatekirjas märgitud telefoninumbrile lühisõnum, mis annab võimaluse broneerida ise endale proovi andmise aeg. Saatekirja olemasolul saab endale aja broneerida SIIN, vajalik sisse logimine ID-kaardi, mobiil-ID või Smart ID-ga.

Neile, kes ei ole ise endale aega broneerinud, helistatakse Medicumi ja SYNLABi testimise kõnekeskusest. Kui kõnekeskusest ei ole 48 tunni jooksul helistatud, palume pöörduda oma perearsti poole, et kontrollida saatekirja olemasolu ning saatekirjal oleva telefoninumbri õigsust. Kui saatekiri on olemas ja telefoninumber saatekirjal õige, helistage testimise kõnekeskusesse telefoninumbril 6464 848 (E-R 8-19, L 10-16). NB! Lapsevanem ei saa lapsele koroonatestimine.ee lehel aega broneerida vaid peab helistama samuti eeltoodud numbril.

Proovi saab anda21 asukohas üle Eesti, mille leiate SIIN.

2. LÄHIKONTAKTNE

COVID-19 haige lähikontaktsetele kehtib karantiinikohustus 10 päeva (va haiguse läbipõdenud, vaktsineeritud ja vaktsineeritutega võrdsustatud). Oluline on jälgida oma tervist. Juhul, kui tekivad viirushaiguse sümptomid, tuleb koheselt pöörduda perearsti poole (vt punkt 1!). Lähikontaktsetel, kellel haigussümptomeid ei teki,  on võimalik soovi korral teha karantiiniperioodi lõpus PCR test.. Saatekirja saamiseks ja aja broneerimiseks sobivas punktis tuleb helistada numbrile 646 4848 (E-R 8-19, L 10-16) soovituslikult 8. või 9. päeval.

Lähikontaktsetel õpilastel, kelle lähikontakt on toimunud koolis või huviringis, on võimalik alates 1. novembrist 2021 teha mitte varem kui 4. päeval pärast lähikontakti PCR test. Saatekirja saamiseks ja aja broneerimiseks sobivas punktis tuleb helistada numbrile 646 4848 (E-R 8-19, L 10-16). Negatiivse testitulemuse korral võib õpilane kooli või huviringi naasta.

3. REISILT NAASTES

Riskiriikidest Eestisse saabujatel on võimalus ennast testida Tallinna sadama A- ja D-terminalis jalgsi saabujate alal, Tallinna Lennujaamas ja Narva piiripunktis. Saatekiri vormistatakse inimesele kohapeal ning need testimispunktid on ainsad, kus testitakse inimesi elavas järjekorras. Testimispunktid on avatud vastavalt laevade ja lennukite saabumisele, vahepealsel ajal suletud. Narvas töötab punkt ööpäevaringselt. Maismaa kaudu Eestisse saabujatel tuleb proovi andmise aja broneerimiseks helistada numbril 678 0000 (E-R 9-17). Proovi saab anda üle Eesti avalikes testimiskohtades, need on leitavad SIIN. Eesti elanikel on isikukoodiga isikut tõendava dokumendi ettenäitamisel  võimalik teha PCR test ninaneelust või kurguloputusvedelikust tasuta, välismaalastel tuleb testi eest  tasuda kaardimaksega 67€.

Piiriületajatele saadetakse negatiivse tulemuse puhul sõnum.

4. TASULINE TESTIMINE

Tasulise testimise teenuse hinna kehtestab iga teenuseosutaja ise. Need on leitavad teenuseosutajate veebilehtedel ning jäävad vahemikku 44-60 eurot. Aja peab broneerima soovitud tasulise teenuse osutaja kaudu, kontakteerudes otse teenuse pakkujaga.

Tasulist testimist osutavad SYNLAB Eesti (Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis, Narvas), Medicum (Tallinnas), Confido (erinevad linnad üle Eesti), Qvalitas (Tallinnas), HeBa (Tallinnas), mitmed haiglad jm.

5. SEIRE

Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel toimuvad erinevad seireprojektid. Kui satute juhuvalimisse, saate vastava e-maili koos juhistega ankeedi täitmiseks ning alles seejärel on võimalik  minna testimisele. Enne ankeedi täitmist testimisele ei pääse. Täpsemad juhised saabuvad igale valimisse sattunule eraldi.

 

ÜLDINE TESTIMISE MEELESPEA

  • Proovi saab anda pildiga isikut tõendava dokumendi (ID-kaart, juhiluba) alusel.
  • Laps, kellel isikut tõendavat dokumenti ei ole, saab proovi anda õpilaspiletiga.
  • Tulge testimisele õigel ajal.
  • Kandke testima tulles maski.
  • Enamikes testimispunktides toimub ootamine viiruse leviku minimeerimiseks õues, palume riietuda vastavalt.
  • Isiku tuvastamise hetkeks palutakse eemaldada mask.
  • Ninaneelu proovi korral palume nuusata nina enne proovi andmist.
  • Kurguloputusvedeliku proovi puhul on oluline olla 1 tund varem söömata-joomata, samuti ei tohi 1 tunni jooksul enne proovi andmist suitsetada ega nätsu närida.
  • Kurguloputusvedelikuga proovi andmise hetkel (kuristamise ajal) tuleb suu katta maskiga.
  • Testitulemused saabuvad 24-48 tunni jooksul digilugu.ee keskkonda ja uude TESTI mobiilirakendusse, mis on alla laetav testi.me kodulehelt.
Eelmine teade
SYNLAB langetab koroonaviiruse PCR testi hinda
Järgmine teade
Raplas muutub koroonatestimise punkt
Menüü