Koroonaviiruse kvantitatiivne IgG antikehade analüüs

Koroonaviiruse SARS-CoV-2 läbipõdemisel tekivad inimese verre 2.-3. haigusnädalal viirusevastased IgG tüüpi antikehad, mis näitavad organismi vastureaktsiooni viirusele. Sarnaselt tekivad antikehad ka vaktsineerimise järgselt. Uuringute andmetel jäävad tekkinud antikehad püsima vähemalt pooleks aastaks.

Koroonaviiruse IgG antikehade kvantitatiivne (QN) uuring ei näita ainult antikehade olemasolu, vaid ka nende numbrilist taset, mille abil on võimalik tuvastada organismis tekkinud koroonaviiruse vastaste antikehade tase proovi andmise hetkel.

Positiivne antikehade testi tulemus viitab koroonaviiruse SARS-CoV-2 poolt põhjustatud infektsiooni läbipõdemisele, hilises staadiumis COVID-19 haigusele või vaktsineerimisest tekkinud antikehade olemasolule.

IgG antikehade kvantitatiivset analüüsi on soovituslik teha mitte varem kui kolm nädalat peale sümptomite avaldumist, positiivset PCR testi või vaktsineerimist.

IgG antikehade analüüs ei ole sobilik koroonaviiruse olemasolu esmaseks diagnoosimiseks, värske haiguse kahtluse korral on näidustatud PCR test ninaneelust/kurguloputusvedelikust.

Antikehi määratakse veeniverest, mille andmiseks ei pea olema söömata-joomata.

Analüüsi tulemuse saad kuni 1 tööpäeva jooksul.

Tulemuse leiad digilugu.ee keskkonnast, kuhu on vajalik sisse logida ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-IDga. Vajadusel saad paberkandjal vastuse teenusepakkuja käest.

Lisaks on võimalik tellida paberkandjal sertifikaati meie verevõtupunktidest (tasu 2€).

Referentsväärtus:
< 50.0 AU/ml – negatiivne;
≥ 50.0 AU/ml – positiivne

Hilisem negatiivne antikehade tulemus ei välista esmast positiivset proovi (PCR) tulemust, kuna asümptomaatilistel/kergete sümptomitega põdenud isikutel ei pruugi antikehi tekkida.

Tulemuse tõlgendus:

  • SARS koroonaviirus 2 IgG QN tase on alla referentsväärtuse

Tähendab, et koroonaviiruse SARS-CoV-2 vastaseid IgG antikehasid ei ole organismis piisavas hulgas, et kinnitada COVID-19 läbipõdemist või vaktsineerimise tõhusust. Ei saa välistada infektsiooni varajast staadiumit (1.-2. nädal), mil antikehi pole veel tekkinud. Samuti ei teki osadel inimestel määratavas koguses antikehi, nt asümptomaatilised, kergete sümptomitega või immuunpuudulikkusega patsiendid. Pärast haiguse põdemist võib aja jooksul antikehade tase väheneda, mis võib samuti mõjutada testitulemust. Vaktsineerimise järgselt võib kuluda nädalaid enne kui antikehad verre tekivad.

  • SARS koroonaviirus 2 IgG QN tulemus on üle referentsväärtuse

Tähendab, et organismis esineb koroonaviiruse SARS-CoV-2 vastaseid IgG tüüpi antikehi, mis viitab COVID-19 haiguse läbipõdemisele või vaktsineerimise järgselt organismis tekkinud antikehadele.

 

Taustaks viiruse kohta

Koroonaviirus SARS-CoV-2 põhjustab alumiste hingamisteede viirushaigust nimega COVID-19, mille sümptomiteks on palavik, köha, hingamisraskused jm. Teadaolevalt levib viirus peamiselt piisknakkusena, kuid on võimalik ka ülekanne viirusega saastunud pindadelt. Haigusnähud avalduvad enamasti 14 päeva jooksul, kuid kõikidel nakatunutel ei pruugi sümptomeid tekkida. Inimesed, kes põevad haigust läbi sümptomiteta ehk asümptomaatiliselt, on suureks riskiks viiruse levitamisel. Viirusesse nakatumine on eriti ohtlik vanemaealistel ning krooniliste haiguste põdejatel, kuna nende immuunsüsteem on nõrgem, ega pruugi haigusega piisavalt hästi hakkama saada.

Proovi saab anda perearstiga kokkuleppel arsti juures või erameditsiini asutustest tasulise teenusena. Hetkel on võimalik tasulist koroonaviiruse antikehade paketti tellida medistiinilaboris SYNLAB, Medicumis, Qvalitases ja Confidos.

Menüü