Enim koroonaviiruse teste tehakse Eesti Vabariigi Valitsuse tellimisel, mille raames on Terviseamet, Eesti Perearsti Selts ning end avaliku testimise organisatsiooniks nimetavad asutused korraldanud testimise inimestele tasuta. Vaata organisatsiooni kohta rohkem SIIN.

SAATEKIRJA SAAMINE LABORATOORSEKS TESTIMISEKS

Haigussümptomite (hingamisteede haiguse nähud, nohu, palavik, hingamisraskused, nõrkustunne, lihasvalud) esinemisel helistage oma perearstile või kui see pole võimalik, siis perearsti nõuandeliinile 1220 (välismaalt helistades +372 6346 630), mille kaudu saab saatekirju E-P 8.00-22.00 juhul, kui see on näidustatud.

Perearstid juhinduvad oma otsusest, kellele nad väljastavad saatekirju, Terviseameti (TA) juhendist COVID-19 haiguse perioodiks, mis on leitav SIIN.

Saatekiri on personaalne ning see vormistatakse igale inimesele eraldi. Seega, kui proovi soovitakse anda terve perega, siis on oluline, et igale inimesele on vormistatud saatekiri. Ühest saatekirjast tervele perele/leibkonnale ei piisa.

AJA BRONEERIMINE

Peale perearsti saatekirja laekumist testimise süsteemi, saadetakse täisealisele (alates 18 eluaastat) testitavale saatekirjas märgitud telefoninumbrile lühisõnum (SMS), mis annab võimaluse broneerida proovi andmise aeg online-broneerimissüsteemi kaudu. Kui saatekirjal ei ole korrektset telefoninumbrit, ei ole võimalik sõnumit saada. Peale saatekirja laekumist laboriinfosüstemi tekib teil koheselt võimalus ennast proovi andmisele registreerida ka SIIN. Vabade aegade nägemiseks palun tehke soovitud testimispunkti piirkonna valik „Vali piirkond“ alt. Broneerides aega on vajalik end identifitseerida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart ID abil. Teenus on vabatahtlik ning annab täiendava võimaluse endale kiiresti aeg broneerida ilma, et peaksite testimise kõnekeskuse kõne ootama.
Aega saab saatekirja olemasolul broneerida ka teisele inimesele, selleks on vajalik teada prooviandja isikukoodi.

Kui saatekirjad on vormistatud kõikidele pereliikmetele, siis tuleb proovi andmiseks broneerida aeg samuti kõikidele pereliikmetele eraldi (võimalusel järjestikused ajad). Ühe broneeringuga pääseb testima vaid see inimene, kellele broneering tehtud oli.

Kõikidele, kes veebibroneeringu teenust ei kasuta või kelleni lühisõnum tehnilistel põhjustel ei jõua, helistatakse testimise kõnekeskusest saatekirjade laekumise järjekorras 1 päeva jooksul (kõnesid tehakse esmaspäevast laupäevani). Kui kõnekeskusest ei ole 48 tunni jooksul helistatud, soovitame ühendust võtta perearstiga, et kontrollida saatekirjal oleva telefoninumbri õigsust ning saatekirja edastamist. Kui telefoninumber saatekirjal on õige, pöörduge testimise kõnekeskuse poole, mille kontaktid lahtiolekuaegadega on leitavad SIIN.

Kui olete saanud koroonaviiruse testile proovi andmise aja ning soovite täpsustada asukohta või teejuhiseid, on need leitavad SIIN.

Palume prooviandmisele tulla täpselt kokkulepitud ajal (mitte varem, ega ka hiljem, et vältida rahva kogunemisi). Kui ootamine on õues, palume riietuda ilmastikule vastavalt. Kaasa on vajalik võtta isikut tõendav dokument. Isiku tuvastamise hetkeks peab maski eemaldama.

TULEMUSTE SAAMINE

Alates proovi andmisest koroonaviiruse SARS-CoV-2 testiks väljastab labor tulemused 24-48 h jooksul Terviseinfosüsteemi ning tulemusi näeb digilugu.ee keskkonnas ID-kaardiga, Mobiil-ID ja/või Smart-ID-ga sisse logides. Samuti liiguvad tulemused arsti programmi. Hetkel saadetakse välja labori poolt tulemused enamasti vähemalt poole kiiremini.

Vaata ka REISILT NAASMISE ja TASULINE TESTIMISE võimalusi.

Antud leheküljel on koroonatestimisega seonduv info. Laiemalt ja aktuaalsed koroonaviiruse jms seonduva info leiate Terviseameti leheküljelt.

Menüü