Koroonaviiruse SARS-CoV-2 tulemuse edastab labor 24-48 h jooksul proovi andmise hetkest digilugu.ee keskkonda, kust Eesti elanikud saavad neid vaadata ID-kaardi või Mobiil-ID abil. Inimesed, kes ei saa veebilehele digilugu.ee ligi, võivad analüüsi tulemuse saamiseks võtta ühendust ka oma perearstikeskusega. Samuti saavad tasuliselt tehtud analüüsi puhul teenuseosutaja poolt välja töötatud meetodil tulemuse.

Piiriületajatele saadab labor täiendavalt sõnumi negatiivse tulemuse puhul.

NEGATIIVNE

Antud proovimaterjalist ei tuvastatud laboris PCR meetodil koroonaviiruse SARS-CoV-2 RNA-d ja proovi andja ei ole nakatunud COVID-19 infektsiooni. Vaata ka erinevaid meetodeid SIIN.
Negatiivne tulemus saadakse ka siis, kui inimene on proovi andnud kohe peale nakatumist ning viirus ei ole jõudnud veel organismis paljuneda. Samuti võib tulemus olla negatiivne haiguse hilises staadiumis, kui viirust proovimaterjalis määratavas koguses enam ei leidu.
Kui testitul esineb negatiivsest tulemusest hoolitamata ülemiste hingamisteede haiguse sümptomitest, on vajalik püsida kodus sümptomite kadumiseni.

POSITIIVNE

Antud proovimaterjalist tuvastas labor koroonaviiruse SARS-CoV-2 RNA-d, mis viitab COVID-19 infektsioonile (vt ka Viirus vs haigus).

Laboritulemuse valmimisel saate koroonaviiruse PCR testi puhul kõneroboti kõne asemel lühisõnumi, kui koroonaviiruse tulemus on positiivne, gripi ja RS-viiruse tulemusi saab seejärel vaadata digilugu.ee.

Kui analüüsitulemus on positiivne ja haigussümptomid on olemas:

  • COVID-19 diagnoos on kinnitatud. Vajalik püsida isolatsioonis.
  • Laadida alla HOIA mobiilirakendus ning märkida enda nakatunuks.
  • Kontakteeruge oma perearstikeskusega, leppige kokku järgmised sammud.
  • Kui terviseseisundi tõttu on vajalik arsti või õe läbivaatus, leppige kokku spetsiaalne vastuvõtuaeg, mil kontakt teiste patsientidega on miinimumini viidud ning teiste inimeste nakatamise võimalus on väiksem.
  • Vastavalt Terviseameti soovitusele, palume vastuvõtule minekuks mitte kasuta ühistransporti.

Kui analüüsitulemus on positiivne aga haigussümptomid puuduvad:

  • Püsi isolatsioonis 10 päeva alates proovi võtmise päevast – kui selle aja jooksul ei ole sümptomeid tekkinud, võid naasta tavapärase elu juurde. Kui 10 päeva jooksul sümptomid tekivad, siis võta kohe ühendust perearstikeskusega.
  • Kui kasutad HOIA-mobiilirakendust, märgi end seal nakatunuks.

PIIRIPEALNE

Harvadel juhtudel saadakse piiripealne tulemus, mis võib tähendada väga madalt RNA hulka proovis. Sellisel juhul väljastab labor tulemuse “Piiripealne” ning enamasti võib see viidata kahele seisundile:

  1. nakatumisfaasi algust, kus viiruse hulk pole veel selgelt detekteeritav, kuid viiruse hulk hingamisteedes on suurenemas ning inimene on potentsiaalselt nakkusohtlik;
  2. paranemisfaasi, kus inimene on hiljuti olnud nakatunud, kuid juba paranenud ja tõenäoliselt enam mitte nakkusohtlik, kuid viiruse RNA on veel madalas hulgas tuvastatav.

Sellisel juhul on soovitav korrata prooviandmist umbes kahe päeva pärast. Saatekirjaga patsientidel on vajalik selleks võtta uuesti ühendust oma perearstiga uue saatekirja saamiseks. Tasuliselt testi teinutel soovitame kontakteeruda uuesti koroonaproovi võtnud teenuse osutajaga.

KEELDUMINE ANALÜÜSIST

Vastavalt Eesti Perearsti Seltsi juhendile, kui täiskasvanul või üle 10-aastasel lapsel esinevad ägedad ülemiste hingamisteede viirusinfektsiooni sümptomid, ei ole ta kohustatud SARS-CoV-2 proovi andma. Keeldumisel peab aga inimene käituma nii, nagu tal oleks koroonaviiruse positiivne tulemus.

Menüüpuntkide sisendi andmise eest täname infektsioniste ja Eesti Perearsti Seltsi, nende juhend on leitav SIIT.

Menüü