SYNLAB osaleb järjekordses koroonatesti seireuuringus

Viimase kuu jooksul hoogsalt kasvanud nakatumisnäitajad on muutnud regulaarse seireuuringu taas vajalikuks. Seireuuringu juhi, Tartu Ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul ei piisa praeguse viirusolukorra riskitaseme hindamisel pelgalt uute nakatunute statistikast, sest suur hulk elanikke on saavutanud kas haiguse läbipõdemise teel või tänu vaktsineerimisele viirusvastased antikehad.

Kalda kinnitusel on kogemus näidanud, et kui antikehadega inimesed peaksid uuesti nakatuma, siis põevad nad koroonat kergemalt ja haiglaravi vajadus kasvab aeglasemalt, kui see oli ajal, mil viirusvastase immuunsuse tase ühiskonnas oli madalam.

«Seepärast on viirusolukorra riskitaseme hindamiseks ja võimalike piirangute üle otsustamiseks tarvis saada ülevaade nii antikehade olemasolust kui ka sümptomitega ja haigustunnusteta nakatunute hulgast täiskasvanud elanikkonnas. Samuti annab meie uuringu küsitluse osa võimaluse hinnata, kui suur osa täiskasvanutest põeb koroonat korduvalt,» selgitas Kalda.

Seireuuringu osana toimuv käitumisuuring võimaldab saada muu hulgas ettekujutuse inimeste meelsusest piirangute ja vaktsineerimise suhtes. Viimane on oluline ennekõike nende puhul, kes pole mingil põhjusel veel kaitsesüsti saanud.

«Arvestades peatset suvepuhkuste lõppu ning lähenevat uue kooliaasta algust, annavad uuringutulemused vajalikku infot ühiskonnaelu korraldust puudutavate otsuste langetamisel,» sõnas Kalda.

Uuringus osalemine

Seireuuringu korraldus jätkub endisel moel. Uuringusse kutsutakse täiskasvanud elanikke juhuvalimi alusel üle Eesti. Valimisse sattunutele saadab uuringufirma Kantar Emor osalemiskutse ning palub täita veebiküsimustiku.

Seejärel saadetakse osalejatele proovivõtu aja broneerimiseks veebilink või helistatakse Medicumi ja Synlabi ühisest testimise kõnekeskusest, et leppida kokku aeg sobivasse testimispunkti tulekuks.

Testimispunktis võetakse koroonaviiruse proov ninaneelust ja samas saab anda veeniverd koroonaviirusvastaste hulga määramiseks. Proovivõtt vältab umbes 10 minutit. Puudega inimesed, eakad ja piiratud liikumisvõimega inimesed saavad tellida koju testimisbrigaadi.

Testi tulemustest teavitatakse osalenut kolme päeva jooksul. Tulemused kantakse patsiendiportaali. Positiivse viiruseproovi andnud inimestega suhtleb uuringumeeskond kahe kuni nelja nädala jooksul, et jälgida haiguse kulgu.

Eelmine teade
Eestisse saabujatele avaneb piiripunktides kiirtestimine
Järgmine teade
Lapsed ja noored saavad enne laagrit ja malevat teha tasuta koroonatesti
Menüü